Přejít na obsah >>


Dále v sekci tipy a triky: Často kladené dotazy | Články | Legislativa | Další rady

SOPTÍKŮV ohňostroj na party Top Star magazínu

Pro televizi Prima jsme na párty Top Star magazínu v srpnu 2008 realizovali velkolepý ohňostroj. Poslechněte si, jak se celebritám líbil.

Nejnovější články

Ignorantia iuris non excusat – neznalost zákona neomlouvá. Nastudujte si, jak prodej a používání zábavní pyrotechniky ovlivňuje nejnovější zákon č. 148/2010 Sb.

Brandýsek 2010 – 65. výročí konce 2. světové války – rekonstrukce bitev s využitím speciálních pyrotechnických efektů.

Speciální efekty II – Kouřové clony, mlha, exploze, ohně, imitace střelby a zásahů...

Ohňostroje a letní čas – myslíte si, že přechod na letní čas nemá vliv na zážitek z ohňostrojů?

Další články >>

Radíme

Zábavní nebo zábavná pyrotechnika – Co je správně česky? Zábavná či zábavní pyrotechnika?

Další rady>>

Chcete na vlastní oči vidět středověké šermířské souboje? Doporučujeme skupinu historického šermu Thorax.

Rychlé odkazy

4 věci, na které myslet při realizaci ohňostroje

na co nezapomenout při realizaci ohňostroje

Naše reference

jak jsou s námi spokojeni naši klienti

Video a foto ukázky

prohlédněte si ukázky některých námi realizovaných ohňostrojů

Kulové pumy, kompakty nebo rakety

co vybrat, jaké jsou klady a zápory, jaká pyrotechnika je bezpečnějšíPodle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Přejít na navigaci >>


Často kladené dotazy

Problematika zábavní pyrotechniky a ohňostrojů je poměrně široká a laické veřejnosti často nesrozumitelná. Ve snaze přispět k lepší orientaci v této problematice vybíráme odpovědi na nejčastější dotazy, se kterými se na nás obracíte.

Zábavní pyrotechnika

Uvádíme pouze stručné odpovědi, zájemcům o podrobnější vysvětlení problematiky spojené s prodejem a používáním pyrotechnických výrobků z oblasti zábavní pyrotechniky doporučujeme prostudovat vyhlášku ČBÚ 174/1992 Sb. A poslední novely platné od 1. 7. 2010, zejména zákon 148/2010 Sb.nařízení vlády 208/2010 Sb.

Co přesně znamenají kategorie uváděné na výrobcích?

Uvádí kategorii (stupeň) nebezpečnosti pyrotechnického výrobku a také pravidla pro prodej těchto výrobků. Pyrotechnické výrobky pro zábavní účely jsou zařazeny podle stupně nebezpečnosti do kategorií 1., 2. a 3. Pyrotechnické výrobky pro divadelní a filmové účely jsou zařazeny do kategorií T1 a T2. Ostatní pyrotechnické výrobky do kategorií P1 a P2. Kategorie 4., T2 a P2 jsou výbušné výrobky a vztahují se na ně zvláštní předpisy pro výbušniny.

Které výrobky si mohu zakoupit?

K volnému prodeji jsou určeny pyrotechnické výrobky kategorií 1., 2., 3., T1 a P1. Kategorie 1. je prodejná od 15 let. Kategorie 2. je prodejná osobám starším 18 let. Katregorie 3., T1 a P1 je prodejná od 21 let. Pyrotechnické výrobky kategorií 4., T2 a P2 jsou určeny pouze profesionálním odpalovačům ohňostrojů a prodej je podmíněn platným osvědčením o odborné způsobilosti. U výbušných výrobků je prodej dále vázán na povolení ČBÚ. Osvědčení o odborné způsobilosti také snižuje věkovou hranici pro možnost nákupu kategorií 3., T1 a P1 na 18 let.

Které výrobky patří do jednotlivých kategorií nebezpečnosti?

To je velmi široké téma. Stručně řečeno: do kategorie 1. patří prskavky, kapsle do pistolí, malé tyčinky s barevnými plameny, malé rotující a létající předměty (včelky, vosičky, čmeláci, piruety, ohnivá kolečka), malé fontánky, bouchací kuličky, bouchací provázky a vystřelovací konfety. Ostatní známé výrobky (petardy, fontány, rakety, kompaktní baterie, kulové pumy) patří do kategorie 2., 3. a 4. (rozdělení záleží na hmotnostních limitech pyrotechnických složí). Podrobně: viz příloha vyhlášky ČBÚ 174/1992 Sb.nařízení vlády 208/2010 Sb.

Jsou prodávané výrobky bezpečné?

Pyrotechnické výrobky (kategorie 1., 2. a 3., T1 a P1 jsou nebezpečné především požárem a při dodržení návodu k používání neohrozí výbuchem bezpečnost osob a majetku (§ 2 vyhlášky ČBÚ 174/1992 Sb.), musí být konstruovány tak, aby při dopravě a manipulaci byly bezpečné, zejména musí být zabezpečeny proti nežádoucímu zapálení. Tedy ještě jednou – při dodržení návodu k používání jsou tyto výrobky bezpečné a není ohrožena bezpečnost osob a majetku (je třeba si ovšem uvědomit, že se jedná o pyrotechnický výrobek a podle toho s ním zacházet!).

Jak poznám bezpečný výrobek?

Obal pyrotechnického výrobku nesmí být poškozen a nesmí na povrchu vykazovat chemické reakce a změny (například mokrý výrobek po uschnutí může krásně "vykvést", na jeho povrchu se objeví chemické sloučeniny a výrobek může být velice nebezpečný). Před uvedením do prodeje musí být každý pyrotechnický výrobek přezkoumán Českým úřadem pro zkoušení zbraní a střeliva (ČÚZZS), na základě přezkumu zařazen do příslušné kategorie a je mu přidělena certifikační značka, která dokladuje schválení pyrotechnického výrobku do prodeje. Tato značka (ovál se stylizovanou siluetou lva, uvedením kategorie a čísla protokolu o schválení) musí být na obalu každého výrobku (nebo nejmenšího prodejního balení). Značka je většinou součástí návodu k používání, který dále musí obsahovat název pyrotechnického výrobku, kategorii, informaci o bezpečné vzdálenosti a o možnosti použití v interiéru či exteriéru, podrobný návod (v českém jazyce nebo piktogramy) na manipulaci a odpálení, číslo schvalovacího protokolu, výrobce nebo dovozce a spotřební dobu a měl by obsahovat i návod na likvidaci selhaných výrobků. Pokud obal pyrotechnického výrobku tyto náležitosti neobsahuje, pak není schválen k prodeji!

Ukázka obalu s návodem a certifikační značkou
Ukázka obalu s návodem a certifikační značkou

Kde mohu výrobky zakoupit?

Prodej pyrotechnických výrobků je povolen pouze v "kamenných" obchodech. Stánkový prodej je povolen pouze u kategorie 1. Doporučujeme nakupovat nejlépe ve specializovaných obchodech se zábavní pyrotechnikou, kde jsou ceny možná o něco vyšší, ale ve většině případů majitel obchodu vlastní průkaz odpalovače ohňostrojů a máte záruku, že problematice zábavní pyrotechniky dobře rozumí. Také je možno navštívit nějaký virtuální obchod na internetu.

Na výrobku je uvedena doba spotřeby 31. 12. letošního roku. Znamená to, že musím výrobek použít do Silvestra o půlnoci?

Pyrotechnický výrobek není rohlík, který Vám do rána ztvrdne. Při správném uskladnění (sucho, pokojová teplota) Vám zcela určitě ještě nějaký den "vydrží". Přesto doporučujeme příliš dobu odpálení neprodlužovat.

Prodej v e-obchodě

Je pro nákup v e-obchodě nutná registrace?

Registrace není povinná. Stačí v nákupním košíku stisknout tlačítko Objednat bez registrace. Během dokončování objednávky budete požádáni o zádání údajů nutných k doručení zboží a vystavení faktury. Pokud se zaregistrujete, ušetříte si v případě opakovaných nákupů spoustu času, neboť veškeré údaje před dokončením objednávky budou vždy předvyplněny na základě registrovaných údajů.

Kdy bude moje objednávka vyřízena?

Snažíme se objednávky vyřizovat co nejrychleji, obvykle do dvou pracovních dní. Před expedicí zboží vždy telefonicky ověřujeme pravost objednávky. Občas se totiž stane, že se vyskytne falešná objednávka, což následně poškozuje jméno naší firmy. (Příklad: Vaše objednávka přijde v úterý odpoledne, během odpoledne Vás telefonicky kontaktujeme, abychom ověřili pravost objednávky, večer bude připravena, ve středu bude objednána doprava, týž den zásilka odvezena a následující den, tj. ve čtvrtek, Vám zboží bude doručeno. V případě, že Vaše objednávka přijde až ve večerních či nočních hodinách, dojde k telefonickému ověření až následující den a zboží bude připraveno následující den, na další den je sjednána přeprava a další den Vám bude zboží doručeno, pak by dle našeho příkladu bylo zboží doručeno v pátek.)

Dokdy nejpozději je možno objednávat, abych zboží obdržel do 31. prosince?

To záleží na tom, na jaký den připadne Silvestr. Pokud připadne Silvestr na neděli, musíte zboží obdržet v pátek, objednat musíte proto nejpozději v úterý, tedy v tomto případě 26. prosince. Obecně doporučujeme 26. prosinec jako poslední termín k objednání.

Je možno dodané zboží reklamovat?

Samozřejmě, jako každé jiné zboží. Doporučujeme pečlivě prostudovat obchodní podmínky, kde naleznete i postup reklamace

Doporučit e-mailem