Přejít na obsah >>


Dále v sekci tipy a triky: Často kladené dotazy | Články | Legislativa | Další rady

SOPTÍKŮV ohňostroj na party Top Star magazínu

Pro televizi Prima jsme na párty Top Star magazínu v srpnu 2008 realizovali velkolepý ohňostroj. Poslechněte si, jak se celebritám líbil.

Nejnovější články

Ignorantia iuris non excusat – neznalost zákona neomlouvá. Nastudujte si, jak prodej a používání zábavní pyrotechniky ovlivňuje nejnovější zákon č. 148/2010 Sb.

Brandýsek 2010 – 65. výročí konce 2. světové války – rekonstrukce bitev s využitím speciálních pyrotechnických efektů.

Speciální efekty II – Kouřové clony, mlha, exploze, ohně, imitace střelby a zásahů...

Ohňostroje a letní čas – myslíte si, že přechod na letní čas nemá vliv na zážitek z ohňostrojů?

Další články >>

Radíme

Zábavní nebo zábavná pyrotechnika – Co je správně česky? Zábavná či zábavní pyrotechnika?

Další rady>>

Chcete na vlastní oči vidět středověké šermířské souboje? Doporučujeme skupinu historického šermu Thorax.

Rychlé odkazy

4 věci, na které myslet při realizaci ohňostroje

na co nezapomenout při realizaci ohňostroje

Naše reference

jak jsou s námi spokojeni naši klienti

Video a foto ukázky

prohlédněte si ukázky některých námi realizovaných ohňostrojů

Kulové pumy, kompakty nebo rakety

co vybrat, jaké jsou klady a zápory, jaká pyrotechnika je bezpečnějšíPodle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Přejít na navigaci >>


Pyrotechnické slože – část I

Tento článek je určen široké laické veřejnosti, pro kterou bude jistě zajímavé, co je vlastně uvnitř pyrotechnických výrobků a co způsobuje, že výsledkem hoření pyrotechnické slože je exploze, světlo, dým nebo zvuk. Cílem není detailní seznámení s konkrétními surovinami pro výrobu složí (tím asi zklamu mnohé amatérské "pyrotechniky", ale ti si jistě informace najdou někde jinde).

Mnohé pyrotechnické slože jsou klasifikovány jako výbušniny. Slož vytvoříme správným namícháním hořlavin, okysličovadel a dalších látek. Vyrobené slože můžeme rozdělit podle způsobu použití na:

 • civilní – k provádění ohňostrojů nebo k trhacím pracem, ale také například pro svářejí kolejnic
 • vojenské – sem můžeme zahrnout i různé policejní pyrotechnické prostředky

Do druhé skupiny patří růné rozbušky, průmyslové trhaviny, ale také signální nebo maskovací slože. Samozřejmě, zneužít se dají výrobky obou uvedených skupin. Je nutné si také uvědomit, že vyrobit slože není nijak velký problém, ale mnoho z nich je velice citlivých (mechanicky, chemicky nebo tepelně), a tak mohou být iniciovány již při samotném procesu výroby nebo při přepravě. Proto je výroba, skladování a používání pyrotechnických složí přísně sledována a vyrábět, skladovat a používat je mohou jen osoby řádně proškolené. Důsledkem použití (nebo zneužití) pyrotechnických složí může snadno dojít k požáru, poškození věcí, zranění či dokonce k usmrcení osob.

Látky používané v pyrotechnických složích

 • oxidovadla (okysličovadla)
 • hořlaviny (paliva)
 • pojidla
 • stabilizátory
 • flegmatizátory
 • rozpouštědla
 • barviva plamene
 • barviva dýmu
 • dýmotvorné látky
 • katalyzátory hoření
 • látky zlepšující speciální účinek (například zvuk, svítivost)

Oxidovadla (okysličovadla)

Látky obsahující kyslík, který uvolňují většinou za vysokých teplot, tedy ve stádiu hoření směsi. Vhodné látky mají mít co největší obsah kyslíku, musí ho snadno uvolňovat při hoření směsi, důležitou vlastností je chemická i fyzikální stálost v širokém spektru teplot (cca +/- 50 °C), neměly by být toxické, hygroskopické, nesmí být samozápalné a citlivé k mechanickým podnětům. A základní vlastností je snadná dostupnost.

Hořlaviny (paliva)

Látky využívající pro hoření kyslík uvolněný oxidovadlem. Používají se látky organické i anorganické. Základní vlastností je snadná oxidace s využitím kyslíku ze vzduchu nebo z oxidovadla, při hoření by měly potřebovat co nejméně kyslíku, chemicky stálé, netoxické, nesmí být hygroskopické (ani vůči vzdušné vlhkosti). Při hoření by měla vznikat vysoká teplota.

Pojidla

Látky používané k propojení jednotlivých složek pyrosloží, zároveň se chovají jako hořlaviny. Jejich množství může ovlivňovat i vlastnosti slože, například rychlost hoření, zápalnou teplotu, citlivost slože atd. Používají se pojidla kapalná nebo různé roztoky.

Stabilizátory

Látky určené především pro zvýšení chemické stálosti (stability) slože.

Flegmatizátory

Látky snižující citlivost pyrotechnické slože vůči mechanickým podnětům (tlak, náraz, tření)

Rozpouštědla

Látky určené především k rozpouštění pojidel. Důležitou vlastností rozpouštědel je jejich čistota, aby nedocházelo ke snížení chemické stability slože.

Barviva plamene a dýmu

Látky přidávané pro cílenou barvu plamene nebo dýmu, pro barvení plamene jde o různé odporně toxické soli, pro barvení dýmu se používají organická barviva.

Dýmotvorné látky

Látky schopné během hoření (většinou pomalého) vytvářet hustý dým (většinou bílé barvy).

Katalyzátory hoření

Látky ovlivňující rychlost hoření směsi.

Látky zlepšující speciální účinky

Takové látky se přidávají do složí pro vylepšení některých vlastností, nejčastěji svítivosti. Ale mohou se využít pro vytvoření zvukových efektů (pískot), pro zvýšení citlivosti na tření a podobně.

Na závěr si dovolujeme upozornit na základní pravidlo přípravy pyrotechnických složí, a tím je správné dodržení poměru jednotlivých látek, z nichž se slož skládá. Nedodržení tohoto poměru vede k tomu, že slož (v lepším případě) nevybuchne, ale pouze pomalu shoří (mnohdy ani to ne), nebo (v horším případě) dojde k nepředvídanému zahoření či dokonce výbuchu během přípravy. A říká se, že pyrotechnik se splete pouze jednou...

Související články

Pyrotechnické slože – část II

Pokud spíše preferujete odpalování před přípravou, neváhejte si vybrat z naší nabídky zábavní pyrotechniky.

Datum publikace: 13. 4. 2005

Doporučit e-mailem