Co si vybrat na oslavu

Každý čas od času něco slaví. A když už chce slavit, tak se snaží připravit oslavu co možná nejpovedenější. A mnozí k tomu chtějí využít, buď jako zpestření, či jako onu pomyslnou třešničku na závěr, zábavní pyrotechniku.

Ale jak to udělat, co vybrat, jak vše připravit? To je mnohdy zapeklitý problém. A proto se Vám v tomto článku pokusíme nastínit možnosti a současné trendy v této oblasti.

Svět kolem nás se neustále vyvíjí, stejně tak se vyvíjí i zábavní pyrotechnika a její výrobky. Pochopitelně se s tímto vyvíjí a mění nároky zákazníků, kteří většinou požadují to nejlepší, nejdelší, nejkrásnější, nejpohodlnější a nejlacinější, prostě 5N. A odpověď v tomto směru je jednoduchá. Zvolte compound.

Compound je vlastně profesionálně sestavený malý ohňostroj, sestavený z jednotlivých kompaktních baterií, které jsou navzájem propojeny a tak človíčkovi připadne jediné, a to celý výrobek nainstalovat, odstranit vrchní víko připraveného ohňostroje, a na určeném místě výrobek zapálit. Velmi jednoduché.

Sestavené ohňostroje samozřejmě nejsou nic nového, Soptík samozřejmě mnoho let připravovat pro své zákazníky takového připravené a propojené sestavy. Leč zákon 206/2015 Sb. toto striktně zakázal. Důvodem zákazu je právě ono propojení jednotlivých kompaktních baterií, tvůrci zákona argumentují tím, že po propojení již není každý jednotlivý díl (kompaktní baterie) schválen k prodeji, neb je právě tímto propojením upraven a tudíž neschválen. Argumentace nás profesionálních odpalovačů, že takto sestavené ohňostrůjky jsou mnohem bezpečnější než když si to bude každý laik doma propojovat sám, neuspěly. A tak si každý prostě musí nakoupit jednotlivé výrobky a doma si to nabastlí, mnohdy z výrobků různé kvality či dokonce pochybného původu, ale to již tvůrce zákona jaksi nezajímá. Oni mají splněno.

Na vzniklou situaci samozřejmě zareagovali výrobci, potažmo dovozci a prodejci, a tak se postupně začaly objevovat první, v jedné velké krabici, sestavené compoundy …

V současnosti je možno vybírat z několika desítek nejrůznějších typů, které se liší počtem výstřelů, průměry výmetníků či jejich naúhlováním, délkou celého ohňostroje, a samozřejmě i cenou. Cena je pochopitelně vyšší než u jednotlivých menších kompaktů, což je pochopitelné. Musí se zde promítnout práce při skládání a propojování celého compoundu i jeho schválení k prodeji jako celku. Cena proto mnohé odradí, leč z našeho pohledu je toto jednoznačně nastupujícím trendem zpestření oslav všeho druhu.

Zvažujete-li oslavu s ohňostrojem, zvolte compound.