Bojová ukázka - Brandýsek 2023

Do rodné obce Brandýsek jezdím už mnoho let. Pokud se nemýlím, tak to vše začalo před 18 lety, kdy se uskutečnil první ročník. Tedy ono to začalo samozřejmě o spoustu let dříve. Jako kluk pamatuji, že se vždy 9. května Na rovinách ozývala střelba na oslavu osvobození obce, což tehdy zajišťovali povětšinou přiopilí příslušníci Lidových milicí. A my pak ještě v noci či za rozbřesku prolézali prostor a hledali nábojnice, zejména ty nevystřelené. Cenným úlovkem byl též padáček z ROSky (ROS = raketa osvětlovací). To už je fakt dávno. Dnes na místě stojí rodinné domečky.

Nu a po té naší slavné revoluci si pár místních kamarádů usmyslelo oživit tuto dávnou tradici a bojovou ukázkou připomínat tímto historické dny v obci. 

Zpočátku ukázka probíhala v prostoru křižovatky polních cest za Brandýskem směrem k osadě Brodce, ale jak se akce rozrůstala, najednou bylo toho prostoru trochu málo, občané, mající zde svá políčka, nadávali a poukazovali na poničenou sadbu. A tak se vše přesunulo do prostoru bývalé vodárny, kteroužto v té době řádně založený klub vojenské historie dostal k užívání. Ale i ta už začíná být pomaličku malá, navíc na navazujícím dříve poli vyrostla spousta baráků, jejichž obyvatelé jsou též spíše nevrlí než vstřícní...

Akce se poslední roky nekonala, nejprve z důvodu covidové situace, loni kvůli konfliktu na Ukrajině. Tak letos snad...

On je to samozřejmě problém. Konflikt stále trvá, Rusům je spíláno, ale historii jaksi změnit nelze. A byla to Rudá armáda, která Brandýsek osvobodila, tedy úplně přesně Ukrajinský front, v okolí též bojovala skupina Vlasovců. Takže předem říkám, že účast na bojové ukázce není z mé strany žádná proruská propagace, ale pouze připomenutí a volná rekonstrukce dobových událostí a jsem si vědom, že pravdu má samozřejmě vždy ten, kdo je zrovna u moci...

PS. Častokrát jsem z legrace kamarádům z KVH říkal, že je to pořád stejné, že už by měl konečně vyhrát také někdo jiný (což je samozřejmě historicky nemožné, ale když může být třeba anglická královna ve filmu tmavé pleti, nic proti té barvě...), navrhoval jsem třeba neutrálního Vinetua s Oldou Šetrhendem (to by bylo krásné, jak projíždí bojištěm vstříc zapadajícímu slunci...). Tak dva roky po sobě vyhrál covid, loni těžko říci, asi remíza, a letos... Uvidíme, prý to má být zaměřeno více na domobranu, scénář jsem ještě neviděl. 

PPS. Jak to bylo doopravdy? Níže je odkaz na jeden z pramenů o dobových událostech: 

http://hasicibrandysek.cz/osvobozeni-obce/

4. 5. 2023